No category
Wirówki Koszowe
Wirówki to maszyny używane do separacji ciał stałych od cieczy, cieczy od innych cieczy lub ciał stałych od cieczy (cięższej) i lżejszej.
Wirówki możemy podzielić na dwa główne rodzaje:
- wirówki sedymentacyjne, które wymagają różnicy w gęstości oddzielanych faz (ciało stałe-ciecz lub ciecz-ciecz
- wirówki filtracyjne, w których faza stała jest zatrzymywana i oddzielana za pomocą medium filtracyjnego (worka z tkaniny filtracyjnej), a ciecz odpływa swobodnie.
W obu typach wirówek odwirowywany materiał jest poddawany sile odśrodkowej działającej prostopadle do ruchu obrotu (kosza, bębna, cylindra lub misy). Osiągana siła G jest zależna od prędkości obrotowej wirówki oraz od średnicy wirującego elementu. Im większa jest rozwijana siła odśrodkowa G tym niezbędna jest mniejsza różnica w gęstości faz aby można było odwirować produkt. Drugim bardzo ważnym elementem wpływającym na odwirowywanie jest czas wirowania. Im jest on dłuższym tym lepiej wirówka może odwirować produkt. Wirówki możemy też podzielić ze względu na typ. Występują np.: - wirówki koszowe
- dekantacyjne
- talerzowe
- z cylindryczną misą pionowe
- pulsacyjne
- wirówki o osi poziomej z nożem zgarniającym
- pulsacyjne, typu peeler (z osią poziomą z nożem zgarniającym tzw. obierające). Wirówki mogą działać w trybie wsadowym, ciągłym lub w cyklu zautomatyzowanym.
Wirówki są urządzeniami bardzo szeroko wykorzystywanymi w wielu gałęziach przemysłu takich jak: przemysł chemiczny, przemysł farmaceutyczny, przemysł spożywczy, przemysł tekstylny, przemysł metalowy, przemysł farmaceutyczny, przemysł tworzyw sztucznych i wiele innych.
Wirówki są często używane zamiast różnego rodzaju filtrów np. zamiast pras filtracyjnych, filtrów obrotowych bębnowych, filtrów ciśnieniowych warstwowych, filtrów Nutsche. Z reguły przewagą wirówek nad filtrami jest szybsza separacja żądanych faz, działanie ciągłe lub w zautomatyzowanym cyklu, łatwość obsługi, łatwość czyszczenia, oraz fakt że wirówki zajmują z reguły mniej powierzchni do posadowienia niż filtry.
Jednymi z najszerzej stosowanych wirówek w przemyśle są wirówki koszowe (bębnowe). Firma Rousselet Robatel, którą w Polsce reprezentuje Fiprocess Sp. z. o.o., produkuje je już od mniej więcej połowy XIX wieku we Francji. Doświadczenie firmy Rousselet Robatel w tym zakresie wynosi więc ponad 150 L. W tym czasie firma dostarczyła ponad 20000 maszyn i całych linii wirujących na całym świecie. Wirówki te produkowane są w 100% we Francji i spełniają wszystkie normy UE, a firma jest wierna tradycjom i nie przeniosła produkcji maszyn np. do Chin czy Indii, dlatego wirówki te spełniają najbardziej surowe normy produkcyjne. Rousselet Robatel produkuje w bardzo szerokim typoszeregu różnych podtypów, mogą mieć wiele różnych opcji takich jak: systemy CiP (clean in Place), system SIP (steam in place), systemy przemywania placka, przedmuchu tzw. blow back. Produkcja z bardzo wielu materiałów konstrukcyjnych, takich jak np. stale AISI 316Ti, 904L, wiele rodzajów stali stopowych Hastelloy i różnego rodzaju innych materiałów takie jak np. monel, a także powłoki antykorozyjne Halar, Rilsan i wiele innych. Modele występują również w wersjach przeciwwybuchowych ATEX, w wersjach gazoszczelnych, dla przemysłu farmaceutycznego cGMP oraz wielu innych.
Wybór odpowiedniej wirówki dla Państwa procesu nie jest oczywisty i nie należy podejmować się go samemu ponieważ ryzyko zrobienia błędu i nieodpowiedniego doboru jest ogromne. Firma Fiprocess Sp. z o.o. pomoże Państwu dobrać indywidualnie maszynę odpowiednią do Państwa potrzeb, w zależności od procesu. Ponadto wirówki są maszynami niebezpiecznymi ze względu na wysokie osiągalne siły G, więc, ze względów bezpieczeństwa pracy, wskazane jest tutaj kierowanie się jakością i niezawodnością maszyny a nie tylko jej ceną. Każda wirówka musi być sprawdzona pod kątem wyważenia elementu wirującego (kosza, bębna, misy), wibracji i wielu innych elementów i zabezpieczeń. Oczywiście Rousselet Robatel zawsze przed wysyłką maszyny wykonuje komplet niezbędnych badań potwierdzonych np. protokołem FAT, a potem po instalacji także SAT.
Jeżeli zaś chodzi o sam dobór maszyny to Rousselet Robatel posiada we Francji wiele modeli wirówek laboratoryjnych i pilotażowych. Producent oczywiście służy wieloletnim doświadczeniem, więc możemy dopasować odpowiednią maszynę do Państwa procesu wirowania. Rousselet Robatel produkuje także unikalne i wyjątkowe odśrodkowe ekstraktory ciecz-ciecz lub całe ich baterie. Umożliwiają one także ekstrakcję cieczy, która jest rozpuszczona w drugiej cieczy oraz odśrodkowe chromatografy cieczowe, które umożliwiają nawet oddzielenie pojedynczej cząstki produktu. Istnieje też możliwość wypożyczenia maszyny na potrzeby testów, prób zakładowych lub na czas, w którym będzie produkowana nowa maszyna. Wirówki Rousselet Robatel to sprawdzone urządzenia i rozwiązania, które, przy odpowiedniej konserwacji, mogą służyć wiele dekad np. 30 Lat. Firma posiada w magazynie wszystkie niezbędne części do serwisowania wirówek i używa tylko najlepszych komponentów, takich jak łożyska lub części elektryczne np. Siemens. Nasza firma Fiprocess Sp. z o.o. reprezentuje Rousselet Robatel w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z różnymi typami wirówek do różnych aplikacji na stronie www.fiprocess.pl, gdzie znajdą Państwo prezentacje wirówek koszowych filmy, schematy i zdjęcia z różnych realizacji.
